Telefon

+48 459 336 534

E-mail

kontakt@przystanzmian.pl

Godziny otwarcia

pon. - pt.: 8:00 - 20:00

Transpłciowość odnosi się do niezgodności pomiędzy płcią nadaną przy urodzeniową, a płcią odczuwaną. Coraz więcej osób transpłciowych decyduje się na szukanie wsparcia oraz na rozpoczęcie tranzycji. To, co aktualnie w Polsce pozwala rozpocząć różne procedury z zakresu korekty płci to opinia psychologiczno-seksuologiczna.

 

Opiniowanie dla osób transpłciowych i niebinarnych w ramach naszego Centrum przeprowadzają doświadczeni psycholodzy i seksuolodzy. Wiemy jak różne są ścieżki odkrywania swojej tożsamości, dlatego do każdej osoby podchodzimy indywidualnie.

Opiniowanie składa się z kilku sesji z psychologiem specjalizującym się w seksuologii. To co jest celem opiniowania to poznanie doświadczeń osoby transpłciowej oraz przeprowadzenie testów psychologicznych. Proces opiniowania może być również przestrzenią dającą specjalistyczne wsparcie w odkrywaniu siebie oraz przygotowaniu się do kolejnych etapów tranzycji.

Opiniowanie psychologiczno–seksuologiczne przeprowadzane jest zgodnie z najnowszymi Standardami WPATH-8, Zaleceniami EPATH oraz Zaleceniami PTS.

Opinia może być wymagana przez lekarzy prowadzących tranzycję medyczną oraz być przydatna dla osób ubiegających się o prawną zmianę oznaczenia płci w dokumentach.

Cały proces opiniowania dopasowywany jest indywidualnie do każdej osoby, w zależności od posiadanej dokumentacji medycznej. Do wystawienia opinii potrzebne są minimum 3 sesje, poświęcone na zebranie wywiadu, który odnosi się do takich kwestii:

– jak osoba odkrywała swoją tożsamość płciową,

– jak przebiegał jej rozwój psychoseksualny,

– jakie ma plany dotyczące tranzycji,

– jak aktualnie funkcjonuje w życiu codziennym.

 

Opiniowanie osób nastoletnich obejmuje:

– minimum 6 spotkań,

– w przypadku osób poniżej 18 roku życiu włączenie minimum jednej sesji z rodzicem/rodzicami,

– dokładny wywiad dotyczący rozwoju osobowości.

 

W proces opiniowania włączane są testy psychologiczne, które mają być pomocne dla ostatecznej wersji opinii, a także opisywać ogólne funkcjonowanie psychologiczne danej osoby, w tym opis stanu psychologicznego będącego podstawą do podjęcia procesu leczenia afirmującego. Zaburzenia osobowości czy spektrum autyzmu nie stanowią przeciwskazań do wystawienia opinii. Proces opiniowania jest przeprowadzany w sposób transparentny, w związku z czym osoba informowana jest o wszystkich podejmowanych krokach oraz ich celu.

Opinia psychologiczno-seksuologiczna niezgodności płciowej dla osób transpłciowych i niebinarnych może być użyta w celu uzyskania zmiany oznaczenia płci urzędowej (zmiana oznaczenie płci w dowodzie i PESEL) oraz w celu podjęcia afirmacyjnej terapii hormonalnej i/lub zabiegów operacyjnych – przygotowujących do procesu tranzycji (korekty płci).

 

Poszczególne kroki opiniowania:

Wywiad psychoseksualny = minimum 3 spotkania

Testy psychologiczne = ok.4 godz.

Sporządzenie opinii wraz omówieniem

Ilość spotkań może zmienić się w zależności od indywidualnego toku procesu, a w szczególnych wypadkach seksuolog może zalecić dodatkowe badania.

Oprócz opiniowania zapewniamy także wsparcie psychoterapeutyczne dla osób różnorodnopłciowych oraz edukację seksualną w zakresie tranzycji.